KOSMETOLOGIA

PRZYCZYNY I LECZENIE TRĄDZIKU- NA PYTANIA ODPOWIADA DERMATOLOG JACEK BARTOSIK

W gabinetach dermatologicznych nie brakuje pacjentów z trądzikiem, a nawet można powiedzieć, że jest ich co raz więcej. Nastolatkowie czują się bezsilni, bo nie wiedzą jak mają postępować ze skórą, często szukając porad w internecie, sami próbują ją pielęgnować, co często nie przynosi pozytywnych efektów. Przyczyny i leczenie trądziku może być różne, wszystko zależy od tego z jak trudnym przeciwnikiem mamy do czynienia.

Dziś na pytanie odpowie dr.med dermatolog Jacek Bartosik, który jest wybitnym specjalistą dermatologii w Szwecji. Posiada kilkadziesiąt lat praktyki w zawodzie. Jako pierwszy z lekarzy w Szewcji wprowadzał do medycyny wypełnienia z toksyny botulinowej.

leczenie trądziku przez dermatologa

dr.med dermatolog Jacek Bartosik właściciel kliniki rynkor.info w Szewcji

Dzień dobry. Panie Doktorze w jakim wieku mogą zacząć pojawiać się problemy z trądzikiem? Kiedy powinno się podjąć działania przeciwtrądzikowe, żeby uniknąć powikłań w postaci np. blizn?

dr.med Jacek Bartosik: Dzień dobryProblemy te pojawiają się najczęściej w wieku pokwitania i stopniowo zanikają. Przeciętny wiek kiedy trądzik (acne) zanika to ok 27 lat. Decyzja czy leczyć, a jeżeli tak, to jakimi lekami jest uzależniona od rodzaju i intensywności objawów. Przy obecnych, efektywnych metodach leczenia nie powinno się dopuszczać do sytuacji, kiedy dochodzi u pacjenta do powstawania blizn.

Czasami można spotkać się z pacjentami, którzy mają skórę trądzikową, że ich rodzice mówią: ,,jak przestaniesz dojrzewać, to problem minie”. Czy Pan się z tym zgadza?

dr.med Jacek Bartosik: Nie można zwlekać z podawaniem adekwatnego leku jeżeli sytuacja tego wymaga.

Jakie mogą być przyczyny trądziku u młodych osób?

dr.med Jacek Bartosik: Nie ma jednej przyczyny. W większości przypadków jest to pokwitanie i z tym związany cały szereg zmian hormonalnych i skórnych. Te z kolei zmiany są często uwarunkowane genetycznie.

Jak długo takie przyczyny mogą mieć miejsce?

dr.med Jacek Bartosik: Bardzo indywidualne. Jak podałem wcześniej, przeciętna wieku kiedy acne zanika to ok 27 lat, ale 1% ludzi, którzy ukończyli 50 lat może nadal odczuwać mniejsze problemy

Jak wygląda leczenie trądziku w Szwecji?

dr.med Jacek Bartosik: To jest uzależnione od objawów. Najprostsze formy leczone są przez lekarzy kremami o rożnej kompozycji, bardziej intensywne antybiotykami doustnie lub isotretinoiną (pochodna vitaminy A). U kobiet stosowane są czasami również specjalne hormonalne środki antykoncepcyjne.
W Szwecji podchodzi się do tego pragmatycznie i spokojnie. Nie strzela się z armaty do komara, ale jeżeli jest ryzyko powstawania blizn, to nie zwleka się z podawaniem najsilniejszego leku, jakim jest bez wątpienia isotretinoina.

Zdarza mi się słyszeć od pacjentów, że dermatolog prowadzący nie dał skierowania na badania hormonalne? Czy taka postawa jest słuszna? Jak to wygląda w Szwecji?

dr.med Jacek Bartosik: Normalny okres pokwitania jest związany ze zmianami hormonalnymi i nie wymaga medycznej (hormonalnej) interwencji! Rutynowe badania hormonalne u pacjentów ze zwykłym trądzikiem nie mają uzasadnienia.
W sytuacjach, kiedy pojawi się podejrzenie o anomalie hormonalne, to takie badanie ma ręce i nogi, ale trądzik będzie tu najprawdopodobniej tylko jednym z objawów.

Czyli nawet jeśli osoba w Szwecji wykona badania hormonalne we własnym zakresie i wyniki będą powyżej dopuszczalnych norm, to szwedzki endokrynolog nie podejmie terapii hormonalnej?

dr.med Jacek Bartosik: W takiej sytuacji to endokrynolog poprowadzi badania w celu ustalenia przyczyn podwyższonych poziomów hormonów. Leczenie trądziku pozostawi dermatologowi, a dermatolog ma do dyspozycji wystarczającą gamę leków aby pacjentowi pomóc bez uciekania się do interwencji hormonalnej.
(Jak wcześniej podałem, czasami podajemy hormonalne środki antykoncepcyjne kobietom jako lek przeciw trądzikowi, ale aby to zrobić nie prowadzi się rutynowo badań hormonalnych.)

Czy błędy w pielęgnacji mogą przyczyniać się do powstawania trądziku ?

dr.med Jacek Bartosik : Hmmm, szeroki temat… Niewątpliwie tak.

W Szwecji jest nawet diagnoza: „Mallorca acne”. Pochodzi z lat sześćdziesiątych, kiedy to Szwedzi nagminnie jeździli na wakacje na Majorkę i tam pławili się w tłustych olejkach do opalania, no i oczywiście w samym słońcu również. Teraz wiemy, że tłuste oleje (albo tłuste kremy) mogą wywołać, albo pogarszać trądzik.

W Polsce mamy bardzo duży problem trądziku po 30-tym roku życia? Czy przyczyny mogą być takie same jak u osób dojrzewających? Czy u takich osób podejmujemy terapię hormonalną?

dr.med Jacek Bartosik : Ciężko mi jest zrozumieć dlaczego „duża” cześć społeczeństwa po 30-tym roku życia miałaby mieć problemy hormonalne i do tego tylko w Polsce!U osób nieco starszych (niż nastolatkowie) często mamy do czynienia z tzw. Acne rozacea (trądzik różowaty). Etiologia tego schorzenia jest inna niż zwykłego trądziku.

Czy osoba w wieku dojrzałym, która ma niedoskonałości w postaci zaskórników zamkniętych i otwartych powinna mieć powód do niepokoju?

dr.med Jacek Bartosiki: Nie, nie musi. To może być sprawa jedynie kosmetyczna. 

Jak już jesteśmy na trądziku różowatym, to wiele osób nie wie, że jest w I stadium trądziku różowatego. Jakie reakcje skóry powinny wzbudzić niepokój? Czy nieleczony trądzik różowaty może mieć negatywne skutki?

dr.med Jacek Bartosik: Trądzik różowaty jest schorzeniem chronicznym o bardzo różnym przebiegu; od mniejszych zmian na skórze, które pojawiają się od czasu do czasu, po czym znikają bez leczenia, do mniej częstych, intensywnych form, które nieleczone moga prowadzić do trwałych zmian w skórze. Pierwszymi objawami jest miejscowy stan zapalny skóry, a więc zaczerwienienie oraz lekki obrzęk oraz rozszerzenie się małych podskórnych naczyń krwionośnych. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas (tygodnie, miesiące), to proponowałbym kontakt z lekarzem. U niektórych osób, objawy te mogą pojawiać się (lub pogarszać) po spożywaniu czerwonego wina (i innych alkoholi), kawy oraz mocno przyprawianych posiłków, u innych osób nie ma takiej zależności.

Jako kosmetolog uważam, że skóra jest tak trudnym organem do leczenia, należy podjąć działanie jak najszybciej, nie czekać aż pojawią się powikłania, a Pan Doktor jakie ma zdanie w tym temacie?

dr.med Jacek Bartosik: Uważam, że każdy pacjent z bliznami po trądziku na resztę swojego życia, to przykład tego, że coś, gdzieś poszło nie tak. Przy obecnej wiedzy medycznej i obecnych lekach, coś takiego nie powinno zaistnieć.

Dziękuję za wywiad oraz za wszelkie wskazówki, których udzielił mi Pan podczas rozmowy telefonicznej. Z pewnością wiele z nich dodam do swojej pracy ze skórami potrzebującymi pomocy.

 

Zostaw komentarz